Otse põhisisu juurde

Yoko Alender rääkis elamisväärsest linnaruumist

6. märtsil külastas meie kooli 12. klassi arhitekt Yoko Alender, kes rääkis elamisväärsest, pehmest linnaruumist ning keskkonnamõjudest. 
Külaline kinkis meie kooli raamatukogule ka huvitavaid teemakohaseid raamatuid. 

Kirjutab 12. klassi õpilane Grete Grünmann:

Yoko Alenderi külastus oli silmi avav kogemus. Selgus, et kaasaegne linnaplaneerimine seisab silmitsi mitmete väljakutsetega, sealhulgas kliimamuutuse, ressursside ammendumise, elurikkuse kadumise ning üksinduse ja ülerahvastatusega linnakeskkonnas. Kliimamuutus Eestis nõuab linnade kohandamist äkiliste ilmastikutingimustega, nagu tugevad tuuled, lühiajalised paduvihmad ja intensiivsed lumesajud, mitte kliimasoojenemisega, nagu ekslikult arvatakse. Samal ajal püütakse linnades luua elamisväärset ruumi, kus kõik eluks vajalik on kergesti ligipääsetav 15-minutilise sõidu kaugusel.

Linnakeskkonna planeerimisel tuleb arvestada ka inimeste eelistusega liikuda kergliiklusvahenditega ning vähendada autokeskseid piirkondi, et luua säästlikum ja funktsionaalsem linnaruum, kus on vähem müra ja heitgaase. Yoko märkis, et mida rohkem on võimalusi kergliigelda, seda rohkem seda ka tehakse. Keskmine autosõidu distants Tallinnas on vaid 2 km, mis näitab, et potentsiaali kergliikluse arendamisele on. Keegi ei ürita keelustada inimestel auto omamist, kuid on paratamatus, et me kõik oma autodega linna lihtsalt ära ei mahu. Lisaks veedab keskmine auto 94% oma elust parkides eesmärgita ruumi hõlmates.

Huvitaval moel saab ühte sama rahvahulka maa-alal jaotada väga ambivalentselt. Yoko tõi näiteks Lasnamäe ja Kalamaja, kus mõlemas elab ligikaudu 5000 inimest ruutkilomeetri kohta, kuid linnastiil on hoopis erinev. Optimaalne rahvastiku tihedus linnas võib olla vahemikus 5000 kuni 15000 inimest ruutkilomeetri kohta. Kui seda ületatakse, võivad tekkida probleemid keskkonna, hügieeni ja veevarustusega. Yoko rõhutas, et linnades pole küll võimalik kõigile oma terrassi või aeda tagada, kuid kolmandad ruumid ehk kogukondlikud ruumid peaksid olema levinud, pakkudes inimestele võimalust ühiskondlikuks suhtluseks ja tegevusteks väljaspool kodu ja töökeskkonda.

Lõpetuseks rääkis Yoko 12 kriteeriumist, millest pädev linnaplaneerija oma projektides lähtub, sealhulgas näiteks kaitse ebameeldivate tajukogemuste eest: müra, sudu, hais, pori ja pimestamine. Pikemalt uurisime ka pehme linna kui ühe linnaplaneerija ideaali olemust.





Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

9.b tüdrukud käisid Toidupangas vabatahtlikuks

9.b klassi tüdrukud käisid koos klassijuhataja Valentina Tsirihhovaga Toidupangas vabatahtlikuna abiks, et abivajajatele toidupakke valmistada. See oli nende klassi keskkonnategu. Klass võeti vastu rõõmuga ja seletati neile, mida tuleb pakkidesse panna. Enne pakkimist said loomulikult kõik tüdrukud endale uhked Toidupanga põlled. Pakkimise alal jaotati tüdrukud kahte gruppi. Ka klassijuhataja töötas koos tüdrukutega usinasti. Juba tunni ajaga suutis esimene grupp tüdrukuid nii palju pakke teha, nii et majonees sai otsa. Tehti paus, käidi vett joomas ja karastati ennast Toidupanga poolt vabatahtlikele mõeldud joogivalikuga. Pakke kogunes nii palju, et vahepeal oli vaja ruumi juurde teha. Lõpuks kui ruumi oli juurde tehtud, jätkasid tüdrukud tööd. Vahepeal pidi jälle kottidele ruumi juurde tegema, aga sellegipoolest suutsid 9.b tüdrukud oma töö pool tundi varem ära teha. Tüdrukud said raske tööga lihtsasti hakkama ja see käik tekitas mitmeski huvi seal edaspidigi käia. Vabatahtlik abista

Meie kooli õpilane vabatahtlikuna Maailmakoristuspäeva videoülekande meeskonnas New Yorgis

2023. aasta maailmakoristuspäeval käis koristamas 19,1 miljonit inimest üle kogu maailma. 16. septembril kell kell 16 Eesti aja järgi alustati New Yorgi Eesti Maja juhtimiskeskuses videoülekannet maailmakoristuspäevast üle maailma. Otseülekandes näidati nii eelsalvestatud intervjuusid enam kui 140 riigi vabatahtlike meeskondadega kui tehti ka otselülitusi erinevatest tegevuspaikadest. Ülekannet juhtis ajakirjanik Colm Flynn. Meie 12.a klassi õpilane Sebastian Sepp osales vabatahtlikuna maailmakoristuspäeva videoülekande loomisel New Yorgi Eesti Majas. Tema ülesanne oli olla kaamera taga ning muuhulgas käis ta ka filmimas intervjuusid kohalike inimestega New Yorgi tänavatel. Ülekanne on järelvaadatav siin: https://www.youtube.com/live/KW8nt-I8HqY?si=PU39Rik8DV-gYIpw Sebastian tutvustas oma kogemusi ka kooliperele Rohelise kooli koosolekul 20. novembril.

Toimus Kuristiku heategevuslik jõululaat

12. detsembril toimus traditsiooniline Kuristiku heategevuslik jõululaat, kus kaubeldi omavalmistatud küpsetiste, maiustuste, käsitöö, ehete, jõulukaunistuste, piparkookidega. Laada korraldajateks olid 2.-4. klasside õpilased koos klassijuhatajate ja vanematega. Kaubavalik oli väga lai ning elav kauplemine toimus kõigil vahetundidel. Iga müüja annetas 50% oma tulust. Sellel aastal läheb meie ühine annetus, 570 eurot, Tallinna Lastehaigla Toetusfondile. Suur tänu kõigile õpilastele, õpetajatele ja vanematele, tänu kellele meie jõululaat taas toredasti teoks sai!