Otse põhisisu juurde

Rohelise Kooli seminar ressursisäästlikust majandamisest

19.11 toimus Õpetajate Majas Rohelise Kooli seminar "Ressursisäästlik majandamine", millest võttis osa Aire Luugus.
Seekordsel seminaril anti ülevaade, kuidas on erinevates asutustes korraldatud keskkonnaülevaatuseid. Siit ka koolituselt kõlama jäänud tuttavad mõtted, mille järgi me ka ise enamjaolt tegutseme.
Esmasel keskkonnaülevaatusel on oluline kirja panna kohad, kus tekib keskkonnamõju. Toimub vaatlemine ja hindamine. Tuleb otsustada, millised keskkonnaaspektid omavad suurimat mõju, et nendega esmajärjekorras tegeleda.
Oluline on kõigi töötajate kaasamine, koolitamine ja motiveerimine. Keskkonnaülevaatusel tuleb kaardistada kohad, kus jäätmed tekivad. Edasi hinnatakse, millised jäätmeliigid tekivad. Jäätmetekke vältimiseks tuleks vähendada paberi kasutamist. Eelistada tuleb kvaliteetsemate ning pikema garantiiajaga tooteid n arvutid. Vältima peaks kaupade ostmisel vähem väikepakenditega tooteid. Eelistada tuleb ohtlikke aineid mittesisaldavaid tooteid. Mööbli-ja tekstiilitoodete korduskasutamine. Printerite toonerkasette tuleks täita, mitte osta uusi. Edu tagab kõige eeltoodu regulaarne jälgimine ja tagasisidestamine.

 Mõned näited, kui palju kulub vett tilkuva kraaniga:

  •  Tilkuv veekraan sagedusega 2 s kulutab kuni 25 l vett ööpäevas.
  •  Tilkuv veekraan sagedusega 0,5 s kulutab juba 100 l vett ööpäevas.
  • Nirisev kraan kuni 600 l ööpäevas.
  • Lekkiv WC loputuskast kulutab 500-800 l vett ööpäevas.

Valgustuse peale kulub ettevõtetes, asutustes kogu energia tarbimisest 34protsenti - kustutame klassist lahkudes tuled - puhas kokkuhoid!!!)
Küsimused, millele tasub mõelda:

  • Millised on töötajate käitumisharjumused?
  • Kas me kõik pöörame tähelepanu, kui WC vesi jookseb?
  • Kas kustutame vahetunniks klassist lahkudes tuled?
Reegleid tuleb regulaarselt meelde tuletada!
Rõhutati jällegi, et tööväliseks ajaks tehnika välja lülitada. 
Oluline on seadmete puhastamine ja hooldus.
Tarbetult töötavad seadmed välja lülitada!!!

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

9.b tüdrukud käisid Toidupangas vabatahtlikuks

9.b klassi tüdrukud käisid koos klassijuhataja Valentina Tsirihhovaga Toidupangas vabatahtlikuna abiks, et abivajajatele toidupakke valmistada. See oli nende klassi keskkonnategu. Klass võeti vastu rõõmuga ja seletati neile, mida tuleb pakkidesse panna. Enne pakkimist said loomulikult kõik tüdrukud endale uhked Toidupanga põlled. Pakkimise alal jaotati tüdrukud kahte gruppi. Ka klassijuhataja töötas koos tüdrukutega usinasti. Juba tunni ajaga suutis esimene grupp tüdrukuid nii palju pakke teha, nii et majonees sai otsa. Tehti paus, käidi vett joomas ja karastati ennast Toidupanga poolt vabatahtlikele mõeldud joogivalikuga. Pakke kogunes nii palju, et vahepeal oli vaja ruumi juurde teha. Lõpuks kui ruumi oli juurde tehtud, jätkasid tüdrukud tööd. Vahepeal pidi jälle kottidele ruumi juurde tegema, aga sellegipoolest suutsid 9.b tüdrukud oma töö pool tundi varem ära teha. Tüdrukud said raske tööga lihtsasti hakkama ja see käik tekitas mitmeski huvi seal edaspidigi käia. Vabatahtlik abista

Meie kooli õpilane vabatahtlikuna Maailmakoristuspäeva videoülekande meeskonnas New Yorgis

2023. aasta maailmakoristuspäeval käis koristamas 19,1 miljonit inimest üle kogu maailma. 16. septembril kell kell 16 Eesti aja järgi alustati New Yorgi Eesti Maja juhtimiskeskuses videoülekannet maailmakoristuspäevast üle maailma. Otseülekandes näidati nii eelsalvestatud intervjuusid enam kui 140 riigi vabatahtlike meeskondadega kui tehti ka otselülitusi erinevatest tegevuspaikadest. Ülekannet juhtis ajakirjanik Colm Flynn. Meie 12.a klassi õpilane Sebastian Sepp osales vabatahtlikuna maailmakoristuspäeva videoülekande loomisel New Yorgi Eesti Majas. Tema ülesanne oli olla kaamera taga ning muuhulgas käis ta ka filmimas intervjuusid kohalike inimestega New Yorgi tänavatel. Ülekanne on järelvaadatav siin: https://www.youtube.com/live/KW8nt-I8HqY?si=PU39Rik8DV-gYIpw Sebastian tutvustas oma kogemusi ka kooliperele Rohelise kooli koosolekul 20. novembril.

Toimus Kuristiku heategevuslik jõululaat

12. detsembril toimus traditsiooniline Kuristiku heategevuslik jõululaat, kus kaubeldi omavalmistatud küpsetiste, maiustuste, käsitöö, ehete, jõulukaunistuste, piparkookidega. Laada korraldajateks olid 2.-4. klasside õpilased koos klassijuhatajate ja vanematega. Kaubavalik oli väga lai ning elav kauplemine toimus kõigil vahetundidel. Iga müüja annetas 50% oma tulust. Sellel aastal läheb meie ühine annetus, 570 eurot, Tallinna Lastehaigla Toetusfondile. Suur tänu kõigile õpilastele, õpetajatele ja vanematele, tänu kellele meie jõululaat taas toredasti teoks sai!