Otse põhisisu juurde

Jelizaveta Grintšuk (11b) kirjutas Postimehte artikli meie Rohelise kooli tegemistest

 Äsja ilmus venekeelses Postimehes vahva artikkel Kuristiku Gümnaasiumi Rohelise kooli töörühma algatustest ja klasside keskkonnategudest. Originaalartiklit koos vahva pildimaterjaliga näeb siit:

https://rus.postimees.ee/7118436/ot-posadki-narcissov-do-sbora-kofeynoy-gushchi-kak-lasnamyaeskie-shkolniki-vedut-borbu-za-ekologiyu?fbclid=IwAR0PC6T4EaqGnNdYOwe2osSFK4VpAMFhDb5aYEt-TKgfouHthy2zFYwG9Ms

Autor, kes on venekeelse Postimehe noor reporter, saatis meile ka artikli eestikeelse tõlke:

Viimastel aastatel on keskkonnasõbralikkuse teemad väga populaarsed. Mõned inimesed eelistavad juba praegu just biolagunevatest materjalidest pakendeid, zero waste printsiipi praktiseerivate arv kasvab, aga mida tehakse õpilaste teadlikkuse tõstmiseks Eesti koolides? 4.-6. klassi õppejuht, saksa keele õpetaja ja projekti “Roheline kool” juht Karmen Kisel jutustas SSE Riga ja Rus.Postimehe Ajakirjanduse suvekooli vilistlasele Jelizaveta Grintšukile sellest, mida tehakse Tallinna Kuristiku Gümnaasiumis keskkonna heaks.

Tallinna Kuristiku Gümnaasium osaleb juba neljandat aastat rahvusvahelises programmis “Roheline kool”, mille raames korraldatakse koolis teist aastat järjest aktsiooni “Keskkonnategu”. See näeb välja nii, et iga klass või õpilaste rühm valivad, mida kasulikku nad saaksid teha keskkonna või õpilaste tervise jaoks ja viivad seda ellu. 

“Aktsiooni raames on tehtud palju erinevaid asju. Kõige populaarsemad tegevused on  koristustööd kevadel ja sügisel koolihoovis, talgupäevad, näiteks Maailmakoristuspäev,  ja Peatu! Vaata! Veendu! märgistamine. Lisaks toimuvad meil igasugused plakatikonkursid ja parimaid töid oleme riputanud kraanikausside kohale või stepslite juurde. Plakatid õpetavad, kuidas säästa vett ja energiat”, jutustab Karmen Kisel.



Kisel tõstis ka esile kõige lahedamad tegevused. Neljandate klasside õpilased kogusid Pauligi kampaania raames kodudes ja kontorites kohvipuru, millest Paulig kavatses hiljem toota energiat. Nad kogusid täis suured kahesajaliitrised prügikotid. Aga näiteks üheksanda klassi õpilased istutasid oma algatusel koolihoovi 100 nartsissisibulat ja kümnendate klasside õpilased tegid prügisorteerimise õpitubasid teise ja kolmanda klasside õpilastele. Sellel aastal on ka plaanis varjupaigas olevate loomadega jalutamas käimine, riiete kogumine ja annetamine Suurperede Liidule ja rannaala koristamine Pirital koostöös Lasnamäe sotsiaalhoolekande osakonnaga.

“Hea küll, kui me koristame kooli õues, siis õu saab puhtamaks, aga eelkõige olen mina seisukohal, et kui õpilane koristab, siis järgmine kord ta ise kommipaberit maha ei viska. Samamoodi, kui ta istutab lillesibula ja näeb kuidas sellest tuleb lill, siis ta järgmine kord sellesse peenrasse ei astu. Kui vanem õpilane viib tundi läbi nooremale, siis noorem kuulab paremini ja vanem saab kogemust. See aktsioon on orienteeritud sellele, et õpilane ise näeks, kuidas muutub tema mõttemaailm ja kõik ümberringi. Ja kui õpilane arvab, et ta teeb seda tegu lihtsalt selle pärast, et ta on kohustatud seda tegema, siis tegelikkuses tõstab see ikkagi õpilase teadlikkust. Meie eesmärkideks on teadlikkuse tõstmine, kogemuse saamine ja see et õpilased hakkaksid mõtlema, milleks sellised tegevused vajalikud on”, järeldas Karmen Kisel. 


 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

9.b tüdrukud käisid Toidupangas vabatahtlikuks

9.b klassi tüdrukud käisid koos klassijuhataja Valentina Tsirihhovaga Toidupangas vabatahtlikuna abiks, et abivajajatele toidupakke valmistada. See oli nende klassi keskkonnategu. Klass võeti vastu rõõmuga ja seletati neile, mida tuleb pakkidesse panna. Enne pakkimist said loomulikult kõik tüdrukud endale uhked Toidupanga põlled. Pakkimise alal jaotati tüdrukud kahte gruppi. Ka klassijuhataja töötas koos tüdrukutega usinasti. Juba tunni ajaga suutis esimene grupp tüdrukuid nii palju pakke teha, nii et majonees sai otsa. Tehti paus, käidi vett joomas ja karastati ennast Toidupanga poolt vabatahtlikele mõeldud joogivalikuga. Pakke kogunes nii palju, et vahepeal oli vaja ruumi juurde teha. Lõpuks kui ruumi oli juurde tehtud, jätkasid tüdrukud tööd. Vahepeal pidi jälle kottidele ruumi juurde tegema, aga sellegipoolest suutsid 9.b tüdrukud oma töö pool tundi varem ära teha. Tüdrukud said raske tööga lihtsasti hakkama ja see käik tekitas mitmeski huvi seal edaspidigi käia. Vabatahtlik abista

Meie kooli õpilane vabatahtlikuna Maailmakoristuspäeva videoülekande meeskonnas New Yorgis

2023. aasta maailmakoristuspäeval käis koristamas 19,1 miljonit inimest üle kogu maailma. 16. septembril kell kell 16 Eesti aja järgi alustati New Yorgi Eesti Maja juhtimiskeskuses videoülekannet maailmakoristuspäevast üle maailma. Otseülekandes näidati nii eelsalvestatud intervjuusid enam kui 140 riigi vabatahtlike meeskondadega kui tehti ka otselülitusi erinevatest tegevuspaikadest. Ülekannet juhtis ajakirjanik Colm Flynn. Meie 12.a klassi õpilane Sebastian Sepp osales vabatahtlikuna maailmakoristuspäeva videoülekande loomisel New Yorgi Eesti Majas. Tema ülesanne oli olla kaamera taga ning muuhulgas käis ta ka filmimas intervjuusid kohalike inimestega New Yorgi tänavatel. Ülekanne on järelvaadatav siin: https://www.youtube.com/live/KW8nt-I8HqY?si=PU39Rik8DV-gYIpw Sebastian tutvustas oma kogemusi ka kooliperele Rohelise kooli koosolekul 20. novembril.

Toimus Kuristiku heategevuslik jõululaat

12. detsembril toimus traditsiooniline Kuristiku heategevuslik jõululaat, kus kaubeldi omavalmistatud küpsetiste, maiustuste, käsitöö, ehete, jõulukaunistuste, piparkookidega. Laada korraldajateks olid 2.-4. klasside õpilased koos klassijuhatajate ja vanematega. Kaubavalik oli väga lai ning elav kauplemine toimus kõigil vahetundidel. Iga müüja annetas 50% oma tulust. Sellel aastal läheb meie ühine annetus, 570 eurot, Tallinna Lastehaigla Toetusfondile. Suur tänu kõigile õpilastele, õpetajatele ja vanematele, tänu kellele meie jõululaat taas toredasti teoks sai!