Otse põhisisu juurde

3.a ja 3.b talupäeval

15. septembril käisid 3.a ja 3.b klass Rocca al Mares vabaõhumuuseumis talupäeval. Sügiseti koristas vanarahvas põllult saaki, peksis vilja, jahvatas jahu, pesi musti töörõivaid ning ravitses kuumas suitsusaunas tööst valutavaid liikmeid. Õpilastel avanes võimalus heita pilk esivanemate igapäevastele sügistöödele.

Õpiti tundma taimi, marju, seeni ning saadi teada, et paljudel neist on ravitoime – neid kasutati tervisemurede korral. Lapsed aitasid pererahval puid saagida ja lõhkuda ning sauna kütta ja pesu pesta. Sepikojas ääsi kõrval said hakkajamad tõmmata lõõtsa ning taguda koos peremehega kuuma punast rauda. Põllul uuriti, kuidas on selle aasta porgandi- ja kapsasaak ning aidati perenaisel porgandid üles võtta. Rehetares said lapsed kootidega vilja peksta ja käsikiviga jahu jahvatamist proovida.
Taluelu käis looduse ja aastaaegadega ühes rütmis. Talus kasvatati toit ise, samuti valmistati oma tarbeks rõivad ja tööriistad. Midagi ei läinud raisku. Meil on oma esivanemate eluviisist nii mõndagi õppida…


Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

Osalesime taas Rohejahil

Juba traditsiooniliselt kogume igal talvel alumiiniumist küünlaümbriseid ja vanaelektroonikat. Nii ka sel aastal. Selle aasta "saak" oli küll veidi tagasihoidlikum kui eelnevatel aastatel, ent saime siiski anda oma panuse keskkonnasõbralikkuse poole liikumisel. Aitäh kõigile kogujatele!  

Toimus järjekordne Rohelise kooli veebiseminar teemal "Elurikkus ja õueala"

9. aprillil toimus Rohelise kooli võrgustikuseminar teemal "Elurikkus ja õueala". Osalejad said kuulda ettekandeid põnevate ideedega, kuidas antud teemasid Rohelise kooli igapäevaelus ja õppetöös käsitleda.  Väga vahva idee tuli Laupa koolilt, kus abituriendid külvasid kevadel porgandiseemneid kingituseks sügisel kooli asutvatele 1. klasside õpilastele. Vahvaid mõtteid oli veelgi, nagu näiteks vanade T-särkide ribadest istumisaluste punumine või toalilledele puidujääkidest nimesiltide tegemine.

Osalesime õpilaskonverentsil "Lasnamäe - nutikas ja keskkonnasõbralik linnaosa"

11. aprillil toimus Lindakivi kultuurikeskuses keskkonnateemaline õpilaskonverents. See oli juba teine omalaadne. Seekord kandis see pealkirja "Lasnamäe - nutikas ja keskkonnasõbralik linnaosa". Konverentsi korraldavad Lasnamäe koolid ning seekord oli võõrustaja rollis Lasnamäe Vene Gümnaasium. Konverentsil osalesid kokku 8 Lasnamäe kooli esindajad. Päeva esimeses pooles kuulati ettekandeid kliimamuutustest, kaasavast eelarvest Lasnamäe keskkonnasõbralikumaks muutmisel ja õppeaedade loomisest ning hooldamisest. Samuti korraldati lühike ekskursioon Lasnamäe vaatamisväärsustega tutvumiseks. Pärast lõunapausi viis iga osalenud kool läbi töötoa teemal "Vanade asjade uus elu".  Meie kooli tiimis olid Annabel Ader ja Lisandra Leisson 9.d klassist, Helle Pallas, Mariete Teder, Grete Värnik ja Kendra Marjapuu 7.b klassist, Kristina Kolesova 9.a klassist, õpetajad Liis Klimov, Jana Zebergs ja Külli Ratassepp ning koolijuht Aivi Osman.  Annabel ja Lisandra viisid läbi meie ko