Otse põhisisu juurde

Toimus selle aasta esimene Rohelise kooli koosolek

Tallinna Kuristiku Gümnaasiumi Rohelise Kooli töörühma koosoleku protokoll

 

                                                                                                                        18. sept 2023/nr 1

Algus 14.00, lõpp 14.50
Juhatas: Külli Ratassepp
Protokollis: Ly Melesk
Võtsid osa õpilased 7.c, 12.a, 7.a, 3.a, 4.b, 4.c, 5.b, 8.c, 3.c ja 4.a klassidest.

Õpetajad Eike Eikkinen, Aivi Osman.

Päevakord:

1. Rohelise kooli projekti tutvustamine töörühmas olevatele uutele õpilastele.

2. Kolme põhiteema valimine 2023/24 õppeaastaks.

3. Iga klassi keskkonnategu.

4. Keskkonnaküsitlus 2023/24 õppeaastal.

5. Ideekorje õpilastelt.

 

1. Rohelise kooli projekti tutvustamine töörühmas olevatele uutele õpilastele

KUULATI:

Külli Ratassepp andis kiire ülevaate Rohelise kooli projekti sisust ja eesmärkidest töörühmaga liitunud uutele liikmetele.
Roheline kool on rahvusvaheline programm, milles osaleb kokku 74 riiki. Eestist osaleb 212 õppeasutust (sh lasteiaiad, koolid, huvikoolid). Kokku on programmiga liitunud 75 kooli. Kõikide asutuste peale kokku on Eestis 108 Rohelist lippu.  
RK eesmärk on saada teada, kui keskkonnasõbralikult on korraldatud meie kooli igapäevane tegevus ja siduda keskkonnateemad igapäevaelu ja õppetööga. Oleme projektis alates sügisest 2017, oleme saanud kolm Rohelist lippu.
Sel aastal on põhieesmärgiks jätkata seni tehtut, ent veelgi rohkem kaasata klasse, õpilasi ning õpetajaid. Soovime, et kogu koolipere panustaks.

OTSUSTATI:

1.1. Kaasata uusi tegijaid Rohelise kooli töörühma tegevustesse. 

2. Kolme põhiteema valimine 2023/24 õppeaastaks.

KUULATI:
K. Ratassepp teatas töörühmale, et Rohelise kooli 12 teemast tuleb igal aastal valida välja kolm, millega kavatsetakse süvendatult tegeleda.

Sellel aastal jätkatakse Kuristikus kindlasti tervise ja heaolu teemaga. Eelmise aasta keskkonnaküsitlusest tuli välja murekoht – kiusamine (ligi 50% meie õpilastest olid koolielus kas ise kokku puutunud või näinud kiusamist). Seetõttu on sellest õppeaastast kool liitunud KiVa projektiga ning iganädalaselt algavad KiVa klassijuhatajatunnid. Samuti oleme Liikuv kool, tegeleme liiklusturvalisusega, viime läbi õuetunde ja õuevahetunde jne.
Samuti selgus keskkonnaküsitluse tulemusena, et meie lapsed ise mõistavad, et nutisõltuvus võtab maad. Aga nad ei oska ka midagi välja pakkuda alternatiiviks. Seetõttu taaselustasime liikuvad vahetunnid, rajasime koridoridesse tegevusnurgad lugemiseks/puhkamiseks/lauamängudeks.
Teiseks käsitleme elurikkuse ja looduse teemat. Elurikkuse vähenemine on viimasel ajal väga palju kõlapinda leidnud. Ka meie kooli territooriumil oleme oma õppepeenardega loonud väikese võimaluse elurikkuse suurenemiseks (pisiloomad, putukad, jänesed). Plaanis on rajada putukahotellid koostöös töö- ja tehnoloogiaõpetajaga, korralikult märgistada niitmata ala. 

Kolmas teema on valimisel: kas õueala või meri?
Tallinna suurima õuealaga koolina on meil vastutus pakkuda õpilastele võimalust õppida õues, teha sportlikke tegevusi kooli territooriumil.
Sellel aastal on tähelepanu alla võetud meie Läänemeri, mis on teadlaste sõnul väga saastatud. Ka sel aastal on maailmakoristusnädalal põhirõhk pisiprügi koristamisel. Üks koni võib kanalisatsiooni jõudnuna rikkuda ära 1000 liitrit vett.
Õpilased otsustasid ühehäälselt, et kolmas käsitletav teema sel õppeaastal on Meri ja rannik.
Tulemas on ka projektõppepäevad, mille kavandamisel saab looduse ja keskkonnateemasid käsitleda.  

Õpilased on kursis, et möödunud laupäeval toimus maailmakoristuspäev, mille idee sai alguse Eestist ja on nüüdseks levinud üle maailma. Päevast on saanud maailmakoristusnädal ning oodatakse koristama oma kodukanti.

Meie Kuristiku rohelistega korraldame ka jälle prügikoristustalgud koolimaja territooriumil ja selle ümber teisipäeval, 26. septembril kell 9.00. Soovijad on oodatud võimalusel kampa lööma (alates 3. klassist). Piisab klassi/lennu esindusest.Võtame seekord prügikotid ise kaasa – kasutame vanu poekilekotte (kindlasti on neid kodudes olemas). Kaasa kindad, selga ilmale vastav riietus ja hea tuju.

OTSUSTATI:
2.1. Kolm selle aasta enim käsitletavat teemat on:

Tervis ja heaolu.
 Elurikkus ja loodus.
Meri ja rannik.

2.2. 26. sept kell 9 prügikoristustalgud koolimaja territooriumil ja selle ümber.

3. Iga klassi keskkonnategu.

KUULATI:
Jätkame iga klassi keskkonnateo tegemisega. Keskkonnategude idee on tulnud meie koolist ja seda kasutavad meie eeskujul nüüd paljud teised koolid.
Võib teha väga erinevaid asju – korraldada väiksematele keskkonnateemalise viktoriini/õppetunni/töötoa, organiseerida helkurite kontrolli oma klassiga nt nädala jooksul novembri alguses; minna mereranda/haljasala koristama – miski, mis oleks praktiline ja millest oleks päriselt kasu. Algklassidele võiks jääda küünlaümbriste kogumine, helkuripuu korraldamine, lindude söötmine,  taimede ettekasvatamine kevadel jne. Ükski tegu pole liiga väike ja konkreetselt aktsioonis ei pea osalema ka terve klass.

NB! KIK-i käigud keskkonnateo alla ei liigitu, kuna on organiseeritud mujalt. 

Iga klassijuhataja arutab võimalusi ja mõtteid oma klassiga ja paneb hiljemalt 13. oktoobriks keskkonnateo ja selle orienteeruva toimumisaja kirja. Pärast tegu palun saatke K. Ratassepale meilile lühike kirjutis + paar fotot, mida tehti. Info läheb kooli FB lehele ja Rohelise kooli blogisse.

OTSUSTATI:

3.1. Iga klass teeb õppeaasta jooksul ühe keskkonnateo – klassijuhatajad kannavad selle hiljemalt 13. oktoobriks K. Ratassepa saadetud tabelisse. Tegevus otsustatakse ühiselt klassijuhataja tunnis.

3.2. Peale keskkonnateo tegemist saadavad klassijuhatajad Külli Ratassepale toimunud tegevuste lühikirjelduse ja mõned pildid. Samuti on oodatud kokkuvõtted ka muudest keskkonnaalastest tegevustest sotsiaalmeedias kajastamiseks.

3.3.  Keskkonnategu peab tehtud olema hiljemalt 10. juuniks 2024. 

4. Keskkonnaküsitlus

KUULATI:

Igal sügisel tuleb ülekooliliselt läbi viia keskkonnaküsitlus. Sarnaselt eelmisele aastale osalevad 3.-12. klassid. Küsitlus viiakse läbi elektrooniliselt (saab kiirelt teha ka nutitelefonis) klassijuhatajatunnis. Küsimused on MS Formsis ja igale klassile tuleb oma teema ja küsitluslink, mille K. Ratassepp edastab tabelina klassijuhatajatele. Küsitluse läbi viimise periood on 25. sept – 13. okt.
Tulemused edastatakse hiljem klassijuhataja meilile. Nii saab need klassiga koos läbi vaadata ja arutada, mida muuta paremaks ja teha ettepanekuid.

OTSUSTATI:

3.1. Külli Ratassepp saadab 3.-12. klassi klassijuhatajatele keskkonnaküsitluste lingid.

3.2. Klassijuhata jagab linki oma õpilastega eKooli vahendusel ja küsitlusele vastatakse klassijuhatajatunnis ajavahemikus 25. sept- 13.okt.2023

3.3. Keskkonnaküsitluse tulemuste põhjal koostab K. Ratassepp keskkonnaanalüüsi. Analüüsi alusel koostab K. Ratassepp koostöös Ly Meleskiga TKG Rohelise kooli tegevuskava 2023/24.

3. Õpilaste ettepanekud tegevuskavva

KUULATI:

Õpilaste poolt tulid I trimestri tegevusteks ja kooli keskkonnateadlikumaks muutmiseks järgmised ettepanekud:

-         Ülekooliline klasside liikumisvõistlus (jalgsi ja rattaga kooli tulemine);

-           Õpikuvaba päev, kus õppetööd toimuks ilma õpikuid-töövihikuid kasutamata, nt õues vm;

-           Mobiilivaba päev;

-          Muuta kooli sisehoovi hubasemaks, kohaks, kus oleks tore üritusi vm korraldada, kujundada taimedega, lillekastidega vms;

-          Õpilased on märganud, et koolihoovi prügikastidest lendab sodi välja (ka varesed ja kajakad teevad seda). Kas oleks võimalik muretseda prügikastid, millel oleks kaaned?

-          Kollased prügikastid tuleks paremini märgistada, et oleks täpselt aru saada, mis prügi, millisesse kasti sobib:

-           Taimede kasvatamine kevadel koolipeenardesse.       

OTSUSTATI:

3.1. Õpilaste ettepanekute ja ideedega püütakse võimalikult palju arvestada ja nende pakutud algatusi toetada.

3.2. Järgmine koosolek toimub novembris.

 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

9.b tüdrukud käisid Toidupangas vabatahtlikuks

9.b klassi tüdrukud käisid koos klassijuhataja Valentina Tsirihhovaga Toidupangas vabatahtlikuna abiks, et abivajajatele toidupakke valmistada. See oli nende klassi keskkonnategu. Klass võeti vastu rõõmuga ja seletati neile, mida tuleb pakkidesse panna. Enne pakkimist said loomulikult kõik tüdrukud endale uhked Toidupanga põlled. Pakkimise alal jaotati tüdrukud kahte gruppi. Ka klassijuhataja töötas koos tüdrukutega usinasti. Juba tunni ajaga suutis esimene grupp tüdrukuid nii palju pakke teha, nii et majonees sai otsa. Tehti paus, käidi vett joomas ja karastati ennast Toidupanga poolt vabatahtlikele mõeldud joogivalikuga. Pakke kogunes nii palju, et vahepeal oli vaja ruumi juurde teha. Lõpuks kui ruumi oli juurde tehtud, jätkasid tüdrukud tööd. Vahepeal pidi jälle kottidele ruumi juurde tegema, aga sellegipoolest suutsid 9.b tüdrukud oma töö pool tundi varem ära teha. Tüdrukud said raske tööga lihtsasti hakkama ja see käik tekitas mitmeski huvi seal edaspidigi käia. Vabatahtlik abista

Meie kooli õpilane vabatahtlikuna Maailmakoristuspäeva videoülekande meeskonnas New Yorgis

2023. aasta maailmakoristuspäeval käis koristamas 19,1 miljonit inimest üle kogu maailma. 16. septembril kell kell 16 Eesti aja järgi alustati New Yorgi Eesti Maja juhtimiskeskuses videoülekannet maailmakoristuspäevast üle maailma. Otseülekandes näidati nii eelsalvestatud intervjuusid enam kui 140 riigi vabatahtlike meeskondadega kui tehti ka otselülitusi erinevatest tegevuspaikadest. Ülekannet juhtis ajakirjanik Colm Flynn. Meie 12.a klassi õpilane Sebastian Sepp osales vabatahtlikuna maailmakoristuspäeva videoülekande loomisel New Yorgi Eesti Majas. Tema ülesanne oli olla kaamera taga ning muuhulgas käis ta ka filmimas intervjuusid kohalike inimestega New Yorgi tänavatel. Ülekanne on järelvaadatav siin: https://www.youtube.com/live/KW8nt-I8HqY?si=PU39Rik8DV-gYIpw Sebastian tutvustas oma kogemusi ka kooliperele Rohelise kooli koosolekul 20. novembril.

Toimus Kuristiku heategevuslik jõululaat

12. detsembril toimus traditsiooniline Kuristiku heategevuslik jõululaat, kus kaubeldi omavalmistatud küpsetiste, maiustuste, käsitöö, ehete, jõulukaunistuste, piparkookidega. Laada korraldajateks olid 2.-4. klasside õpilased koos klassijuhatajate ja vanematega. Kaubavalik oli väga lai ning elav kauplemine toimus kõigil vahetundidel. Iga müüja annetas 50% oma tulust. Sellel aastal läheb meie ühine annetus, 570 eurot, Tallinna Lastehaigla Toetusfondile. Suur tänu kõigile õpilastele, õpetajatele ja vanematele, tänu kellele meie jõululaat taas toredasti teoks sai!